Kitaplar

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel García Márquez

100 yıllık bir ailenin öyküsü

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel García Márquez. Bu kitabı o kadar çok duydum ki, popüler olandan kaçma hastalığım nedeni ile de okumaya asla yanaşmadım. Biliyorum garip bir hastalık benimki, ama ne popüler ise ondan uzak durmak gibi bir refleksim gelişti zamanla. Bunun kesinlikle bir adı vardır ama ben bilmiyorum. Neyse kitaba dönelim.

Gabriel García Márquez

Kitap Jose Arcadio ve Ursula’nın aşk ile başlayan bir hikayenin, 100 yıllık ömrünü anlatıyor. Jose Arcadia’nın işlediği bir cinayet sonrasında yanına bazı arkadaşlarını da alarak yeni bir yerleşim yeri arayıp, Macondo’yu kurması ile başlıyor hikayemiz. Jose Arcadion’nun ve Ursula’nın gündelik telaşlarını fantastik öğerler ve gerçek duygular ile yaşamaya başlıyoruz. Sonrasında hayat hızla akıyor ve Buendia ailesinin temelleri atılıyor.

Kitapta yaşananlar hakkında çok bilgi paylaşmayı düşünmüyorum. Okumanız gereken bir kitap için spoiler vermek saçmalık olur. Ama aile hakkında bazı bilgiler verebilirim. Jose Arcadio ve soyunun ilginç hilkayesinde kafanızı karıştıracak ilk şey ailenin isim konundaki tutucu tavrı. Kitap boyunca o kadar çok Jose Arcadio ve Aureliano ismi ile karşılacaksınız ki, bazı zamanlar kimin kim olduğu hakkında kafanız karışabilir. Bundan dolayı aşağıda bulunan aile ağacı kafanız karıştığında başvurmanız gereken güzel bir illustrasyon.

yüzyıllık yalnızlık aile ağacı Buendia ailesi

Gabriel García Márquez karakterleri ve yaşanan olayları o kadar ustaca kurgulamış ki, kitabı okurken şimdi bir şey olacak, şimdi özel bir şey gelişecek derken sonuna geldiğinizi fark ediyorsunuz. Tamamen sıradan fakat olağan üstü bir hikaye. Usta yazar betimlemelerini ve geçişlerini fantastik öğeler ile kurgulayarak yerel ve global duyguları aynı musluktan akıtıyor zihninize.

Karakterler kendilerine ait dünyaları olan fakat asla birbirlerinden kopamayan bir topluluk. Bu topluluk bütün insanı duyguları yaşamanın yanı sıra, aile içi cinselliği ve aile içi yalnızlığı da size derinden hissettiriyor.

Buendia ailesinin kanını taşıyan herkesin eninde sonunda kendi bildiğini okuduğunu görüyoruz. Bu süreç ne dış etkenlerden ne de aile baskısından sonra değişiyor. Dünya’nın sırlarını anlamaya çalışa Jose Arcadio Buendia ve gelenekselliği savunan Ursula ile onların karışımı olan soyun hayata bıraktıkları birbirinin kopyası gibi.

Kişisel fikrime gelirsek eğer, kitap sürükleyici olmasına rağmen aslında temel olarak insanların duygularını anlatmaya endekslenmiş bir kitap. Anlatımında kullanılan fantastik öğeler nedeni ile çekici bir yanı var. Kesinlikle sıkıcı değil ama bir çok yerde duyguların tarifi ve betimlemeler var.

Toplumsal hafızaya da gönderme yapan kitap, kütüphanenizde bulundurulması gereken bir kitap. Türk edebiyatında İhsan Oktay Anar bu tarz yazım konusunda başvurulabilecek yerli bir kaynak. Yazım tarzı, olayları betimleyişi ve akıcılığı aynı tadı verecektir. Tavsiye ederim .

Kitaptan esinlenerek hazırlanmış bazı illustrasyon çalışmaları

Yüzyıllık-Yalnızlık-Gabriel-Garcia-Marquez3
Yüzyıllık-Yalnızlık-Gabriel-Garcia-Marquez2
Yüzyıllık-Yalnızlık-Gabriel-Garcia-Marquez1

Kitap Değerlendirme

Yazım Dili - 9.3
Kurgu - 9.7
Karakterler - 8.5
Mantık - 6.4

8.5

10 Üzerinden

Tamamen kişisel kitap okuma zevkime göre değerlendirilmiştir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

2 thoughts on “Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel García Márquez”

  1. Çok güzel bir kitap. Bende okurken dediğiniz gibi ne zaman sonuna geldiğimi anlamadım. Sizden farklı olarak ben kitabı çok farklı bir kitap olarak görüyorum. İhsan Oktay Anar konusunda ise uyarınızı dikkate alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir