Güncel MevzularMuhabbet

Tahammülsüzlüğün Dayanılmaz Hafifliği

Komedi programına bile hallenen tahammülsüzler

Ülke erken seçimin kapısına  dayandı. Her yerde ve her alanda derin derin seçim kulisleri, halk arasında kendi tarafını savunma çabaları, kahvelerde, iş yerlerinde karşı tarafın açıklarını yüzüne vurma savaşları. Ülke tahammülsüzlüğün dayanılmaz hafifliği ile rahatlıyor bu aralar.

Tahammülsüzlüğün dayanılmaz hafifliği ile kastım aslında şu; senden olmayan, seninle olmayan her şeye ve herkese hayatının bütün suçunu atmak, üzerinde kusmak bütün başarısılıklarını. Olmayan her hayalinden başkasını sorumlu tutmak, cebinde olmayan paranın hesabını karşı taraftan sormak. Kısacası karşı tarafın yüzüne istifra etmek.

Bu minvalde hareket eden kişilerin beslenebildiği tek kaynak televizyonlardır. Televizyonda çıkan hre şeye inanırlar, onu gerçek kabul eder, onu sorgulamazlar. Onların öğrenme açlığı vardır. Ama sadece kendi değerleri çerçevesinde öğrenme açlığıdır bu. Ona uyan, onun ezikliğini bertaraf eden her şeye inanma eğilimi sergilerler. Burada dağcı olmuş, solcu olmuş bunlar tamamen benim nazarımda aynıdır.

Toplumun fakirlik ile olan imtihanını, fakirliğe neden olan kapitalist sistemin televizyonlarından öğrenirler. Televizyon kriz var derse kriz olur, yok derse yok derler. Televizyon birine hakaret ederse, onlarda eder, severse onlarda sever. Bundandır saçma sapan uzmanların, sanatçı müsveddelerinin, yorumcuların ve benzeri kan emicilerin çoğalması.

Tahammülsüzlüğün dayanılmaz hafifliği

Fakat arada sırada bazı televizyonlar nasıl oluyorsa çizgilerinden çıkıyor. Ülkeye bazı şeyleri realistik olarak anlatıyor. İşte o durumlarda ise, sistem hemen refleksini gösteriyor ve afaroz edilme işlemi başlatılıyor. Show TV’de yayınlanan Güldür Güldür Show’u hepimiz biliyoruz. Aşağıdaki skeçte, pozitif gazetecilik konulu, eğlenceli bir skeç çalışması yapılmış. Fakat bu durum bile birilerini rahatsız etmiş. Skeçin siyasi olarak hazırlandığını ve gizli mesajlar verdiğini, dış güçlerin oyunu olduğunu anlatmaya çalışmışlar. Bu skeçe “Algı Operasyonu” denildi. dilerseniz önce izleyin, sonra devam edelim.

Skeç izlediğiniz gibi gayet açık mesajlar vermekte. Gazeteciliğin nasıl magazinsel bir süreç yaşadığını, gerçeklerin sırf olumsuz olması nedeni ile çarpıtılabileceğini anlatıyor. Bu durumdan etkilenenler ise sanırım üstüne alınanlar oldu.

Tahammülsüzlüğün dayanılmaz hafifliği işte tam olarak bu noktada devreye giriyor. Sataşarak, çamur atarak ve karalayarak, unsur bastırılmaya ve halk buna ikna edilmeye çalışılıyor. Durum vahim fakat yaşananları düşününce gayet sıradan. Sermaye sahiplerinin kanal ve gazete sahibi olması nedeni ile tarafsızlığını sergileyemeyeceği gayet açık. Oradan ekmek yiyen insanların, ekmekleri için bir şeylere katlanması gerektiği de açık. Bundan dolayı tarafsızlık ilkesini hak getire.

Bu tahammülsüzlük içinde, bu sistemde ne, ne kadar doğru, ne, ne kadar yalan bilmek imkansız. Çünkü halk kendisi dışında herkesin tarafını tutmayı biliyor sadece. Kendisinin ne olduğu konusunda hiç bir fikri yok. fikri olanlar ise, yabancı unsur muamelesi görerek Tahammülsüzlüğün dayanılmaz hafifliği ile bastırılmaya çalışılıyor.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close