Güncel MevzularMuhabbet

Sinema Günlüğü : Çiçero

Millileştirilmiş efsane ajan filmi

Çiçero. Kendisi 2. Dünya savaşı sırasında alman istihbaratına önemli belgeler sağlayan bir ajan. Arnavut asıllı olan ajanın asıl adı ise İlyas Bazna. İlyas küçükken ailesini Sırpların saldırılarında kaybetmiş olan bir Arnavut. Sonrasında gen Türkiye cumhuriyetine yerleşerek, burada hayatını devam ettiren bir kişi. Elçiliklerde çalışan ve özel olarak operaya meraklı olan bay Bazna, aynı zamanda çok yetenekli bir ajan.

Filmde kendisi baya zeki bir insan olarak canlandırılmış olsa da, gerçek kayıtlarda hakkında sıradan, saf ve niteliksiz bir insan olduğuna dair söylentiler var. Ajanımız filmde İngiliz elçiliğine sızarak, gizli belgeleri Almanlara para karşılığı satan bir ajan görünümünde. Fakat ajanımız aynı zamanda aşk belasına da yakalanarak olayları dramatik bir şekilde yaşıyor.

Filmin başında kendi çıkarına çalışan bir ajanın, sırf rastlantı eseri tanıştığı bir kadın ile olan ilişkisinin, ajanlığını nasıl tehlikeye attığını göreceğiz. Aynı anda profesyonel bir ajanın da duyguları olduğuna şahit olacağız. Fakat her şey o kadar masum mu acaba?

Filmi izleyecekler için spoiler vermek istemediğimden, film hakkında gerekli olan bilgiyi burada sonlandırıyorum Benim kafama takılan ise gerçek Çiçero ile filmde bahsedilen Çiçero’nun karşılaştırması. Gerçek Çiçero, çıkarları neticesinde ajanlık yapmış ve bu uğurda çalışmış bir adam. filmdeki karakter ise milli bir duygu çerçevesinde davranmış,, görevini tamamen en ince ayrıntısına kadar tasarlamış bir karakter.

Filme gitmeden Çiçero’nun hayatını mutlaka okuyun. Film hakkında fikir sahibi olmak, gereksiz bir mitin kafanızda oluşmasına engel olacaktır.

Filmdeki Atatürk detayı ne kadar kurgusal bir sahne olsa da, benim yine gururum okşandı. Geleceği görmek, kurgusal olsa da çok güçlü bir özellik.

Filme vakit ayırmak sizi üzmeyecektir. Bol çatışmalı, James Bond tarzında bir ajan filmi hayal ediyorsanız lütfen gitmeyin. Daha çok sakin bir havada geçen filmde detay kurgusuna ve olayların bağları arasındaki ince dokumalara bakın.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Agust karakteri gerçekten insanın içinde sıcak bir duygu uyandırıyor. Bir ajan filmi olmasının yanı sıra, zalimliğin kendisinden bir haber olan ve taraf olmayan insanları nasıl etkilediğini de açıkça görebiliyorsunuz.

Kısacası gitmek noktasında tereddütleriniz var ise, bunları bir kenara bırakıp gidebilirsiniz.

 

 

Film Değerlendirmesi

Senaryo - 6.8
Oyunculuk - 9
Karakterler - 9.2
Görsellik - 7.8
Mantık - 9.6

8.5

10 Üzerinden

Tamamen kişisel film zevkime göre değerlendirilmiştir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close