Güncel MevzularMuhabbet

Seçim Kültürü

Kendinin değil, başkalarının çıkarlarını düşünen toplum

Malum bu ayın sonunda yerel seçimler var. Yerel seçimler isimden de anlaşılacağı üzere, lokal bazlı olan, bölgeleri ilgilendiren bir seçimdir. Bu seçimde kazananlar sizi doğrudan ilgilendiren hizmetleri sağlayan kişiler olacaklardır. Yani bu seçimde ülkenin iktidarı değil, sizin vatandaşlık hizmetleriniz seçilecektir.

Fakat bizim gibi Orta Doğu harmanlı toplumlarda, seçimler tamamen güç gösterisi ve taraftarlık halidir. Fanatik bir şekilde kendini doğrudan ilgilendiren hizmetleri sağlayacak kişileri, gözü kapalı seçeriz. Batı ile aramızda bir fark olmadığını söyleriz çoğu zaman. İşte o farkın ortaya çıktığı yegane sahne seçimlerdir. Genel seçimlerde bu durum anlaşılabilir. Ama yerel seçimlerde batının gösterdiği refleksi anlamamız lazım.

Seçim Kültürü

Batı’da yerel seçimlerde hangi parti ya da taraf olduğunuzun önemi yoktur. Bu seçimlerde orada yaşayan halklar kendi çıkarları çerçevesinde seçimler yaparlar. Aldıkları hizmetleri, sokaklarının ve caddelerinin düzenliliği, sosyal alanlarının kapasitesini ve daha nice benzer öğeyi değerlendirir. Bu Batı dediğimiz toplumlarda gelişmişliğin yegane göstergesidir. Bu gösterge bize yerel seçimlerde öne çıkan şeyin partizanlık değil hizmet olduğunu göstermektedir.

Bizde ise durum çok farklıdır. Belediye seçimleri öncesi siyasi partiler iklimi bir genel seçim havasına sokarak, vatandaşı fanatikliğe iter. Vatandaş aldığı hizmetin kalitesini değerlendirmektense, fanatizmini sergilemeye başlar. Halk içinde o veya biz olarak ayrılan oluşumlar çıkar. düşünmesi gereken şey belediyecilik noktasında aldığı hizmetin kalitesi iken, o başkan adayının partisine bakar.

Orta Doğu Seçim Kültürü

Hepsinin yanı sıra bazı gerçekler de yadsınamaz. Bu gerçeklerin başında ise ülkemizde tamamen iktidarların insiyatifine bırakılan yerel yönetim bütçeleridir. Kendi partisinden olmayan yerel yönetim bölgelerine iktidarlar bütçe ayırmazlar. Bu bütçenin darlığı veya müsait olamaması ile alakalı değildir. Bu tamamen bizim gibi toplumlara özgü Orta Doğu zihniyetinin bir tezahürüdür.

Bence yerel seçimlerde siyasi parti adaylarının yerine, kişisel adaylar çıkarılmalıdır. Anayasa ile yerel belediyelerin bütçeleri belirli mantıklı veriler baz alınarak garanti altına alınmalıdır. Yerel yönetimler parti üstü bir siyaset izleyerek, hizmet odaklı çalışmalıdır.

Sonuç olarak bizim gibi Orta Doğu toplumlarında her şey güç ve çıkar endeksine bağlıdır. Bu bağlamda yapılacak olan seçimlerde ortaya çıkacak sonuçlar asla gerçek sonuçlar olmayacaktır. Ayrıca iktidardan olmayan bütün yerel yönetimler, onlarca sorun ile baş başa bırakılacaktır.

Şahsi kanaatim seçimlerin hiç bir şeyi değiştirmediğidir. Yine demokrasi denen berbat yönetim şeklinde, başka bir çaremiz yoktur.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close