Kitaplar

Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Rus edebiyatının atası kimdir bilmiyorum. Ama Palto’nun bir çok kişinin yoluna ışık tuttuğunu biliyorum. Ne demiş Dostoyevski; ” Hepimiz Gogol’un Palto ‘sunun cebinden çıktık”. Bir üstadın bile rahatlıkla kabul edebileceği bir şeyi bizim yadsımamız olmaz. Henüz ünlü bir yazar değilken, edebiyat dünyasının kralı Puşkin’di. Sonrasında Gogol hikayeleri , kitapları ve oyunları ile çağdaş Rus edebiyatının önünü açtı. Palto rus edebiyatında bir dönem klasiğidir. Ama dönemden kastım edebi anlamda değil, siyasi anlamda bir  dönem klasiği olmasıdır. Değişen ve dönüşen Rusya’da işçi hareketlerine katılmış bir kişidir Gogol. Ve Palto onun bir arkadaş ortamında bir olaydan etkilenerek yazdığı kitabıdır.
Palto - Gogol
Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol
Kitabın ana karakteri olan Akakiy Akakiyeviç üzerinden sıradan bir rus’un hayatını, amaçlarını ve gerçeklerini yansıtmıştır Gogol. Rusya’da devam eden ekonomik yokluun, halk tabakasında etkisini ve ümitsiz kalmış insanların nelere sarılabileceğini ince bir hiciv ile vurgulamıştır. Hikaye kısa ama derindir. Bu dönem analizi yapan hikaye sayesinde, çürümüşlük ve yozlaşmışlığın Rusya’sında hayatın gerçekleri Petersburg ayazı gibi yüzünüze çarpar. Kitabın okunulması şiddetle tavsiye edilir. Bir memurun hayatı ve yaşadıklarını kendinizden parçalarda bulacaksınız. Kitap bugün okuduğumuz bir çok ünlü rus eserinin tohumudur.

Kitap Değerlendirme

Kapak Tasarım - 9.3
Yazım Dili - 9.5
Kurgu - 8.8
Karakterler - 9.5
Mantık - 9.6

9.3

10 Üzerinden alınan puan

Değerlendirme sonucu kitabın ortalama puanı :

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

1 thought on “Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol”

  1. Hocam selamlar. Ben bu kitabı okudum. Aynen yazdığınız gibi, Rus edebiyatı gerçekten de bu kitaptan sonra çoşmuştur. Rus dili ve Edebiyatı okurken, bunu bize özel olarak belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close