Kitaplar

Osmanlı İmparatorluğu Tarihi – Joseph Von Hammer

Kitap Değerlendirmesi

Büyük tarihçi Von Hammer’ın kaynak gösterilen eserlerinden biri olan Osmanlı Tarihi İmparatorluğu kitabını okudum. Kitap yerli bir çok yazımın aksine hamasi söylemlerden uzak, analiz ve gerçeklik içeren bir yapıt.

Joseph Von Hammer
Joseph Von Hammer

Sayın von Hammer’ın şark konusuda biraz taraf olduğunu görünce şaşırdım. Ama anlatım anlamında gayet nesnel bir yaklaşım sergilemekte. Kitap içinde fetihler analtılırken, hristiyan toplulukların fetihlerini kimi yerlerde zulüm olarak anarken, kimi yerde ise mücadele olarak anlatmış. Tabii ki bu büyk yazarın derinlemesine bilgisine sahip olmadığım için, neden zulüm neden mücadele diye kafamı yormadım.

Osman’dan başlayan ve adım  adım ilerleyen tarihte en önemli paragraflar ise sadece siyasi değil kültürel anlamda yapıtlarında anlatıldığı paragraflardır. Gerçi geçmişte kültürel miraz olarak anılacak fazla bir sanat ve bilim zenginliği olmadığından, bol bol camii, çeşme ve medrese inşaatlarından bahsedilmiş.

Padişah padişah gelişen olayları, Osmanlı’nın adalet sistemini, vergi sistemini, tımar sistemini ve devşirme sistemini detayları ile anlatmış. Osmanlı ordu sisteminde oluşan sınıfları ve bu sınıfların oluşum ve işleyiş şartlarını anlatmış. Ayrıca sistemin işlemesi için gereken liyakat ve benzeri özelliklerin nasıl kazandırıldığından bahsetmiş.

Yazar Osmanlı hayranı olarak, biraz abartıya kaçan betimlemeler kullanmıştır. Fakat o zamanlarda yaşamayan ben için abartılı olan şeyler başkası için gayet sıradan olabilir.

Osmanlı’nın nasıl bir beylikten devlete, bir devletten imparatorluğa dönüşüyor bunu bütün detayları ile bulabiliyorsunuz. yine Aynı imparatorluğun nasıl yavaş yavaş yok olmaya yüz tuttuğunu da ilerleyen sayfalarda görebilirsiniz.

Adalet ile çıkılan yolda, liyakatın azledilmesi ile dönüşen imaparatorluğun hikayesini okumak ve geçmişi gerçekten yaşananlar ışığında değerlendirmek için okunması gereken bir eser.

Bu arada Osmanlı deyince akla sadece Padişahların geldiğini biliyorum. Ama kitabı okuyunca bazı zamanlar Sadrazamların Osmanlı’nın her şeyi olduğunu da öğreneceksiniz.

Kısacası okunması bilgi ve zevk verecek bir yapıt ile baş başasınız.

Kitap Değerlendirme

Mantık - 9.1
Yazım Dili - 9.2
Belgelendirme - 9.9
Tarafsızlık - Objektiflik - 7.8

9

10 Üzerinden

Tamamen kendi kitap okuma zevklerime göre değerlendirilmiştir.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir