Kitaplar

Kozmos – Carl Sagan

Kitap Değerlendirmesi

Carl Sagan‘ı ilk olarak bir belgeselde tanımıştım. Belgeselin adı da Kozmos‘tu. Belgesel o kadar hoşuma gitmişti ki, içimdeki uzay aşkını nirvanaya çıkarmıştı. Carl Sagan – Kozmos kitapta o kadar ince ince anlatmış ki yer yer sıkılmadım desem yalan olur. Ama genel anlamda baktığınızda gayet başarılı bir yapıt. İnsanoğlunun ilk çağlardan bu yana merakları sayesinde katettikleri yolu anlatan Sagan, bu yolda yaratılan teknolojilerin ne amaç ile kullanıldığını da değerlendiriyor. İnsanoğlunun ve gelişimin sancılı süreçlerini anlatan Sagan, aslında insanoğlunun gezegende neden sınırlar yarattığını neden farklı diller geliştirdiğini ve neden bizim gezegenimizin kozmosun bir parçası olması gerekliliğini anlatıyor. Akıl almaz mesafelerden bahsederken bunların nasıl ölçüldüğünü, nasıl keşfedildiğini ve ilk olarak uzay anlamında nasıl adımlar atıldığını öğreneceksiniz. Kitabın yazıldığı tarihe kadar oluşan bütün bilimsel gelişmelerden bahseden Sagan, kendi zamanında olan ve hücre biyolojisinden kimyasal reaksiyonların etkilerine kadar her şeyden biraz bilgi veriyor.

Kitabın akışında bilimsel tarih olmasına karşı ara ara yapılan gönderilerde, neden bu Dünya’yı bu hale getirdiğimizi ve her çağda gelişime düşman olan mekanizmaların nasıl davrandığını da anlatıyor. Fkat dikkatimi çeken ana detay uzaylı yaşam formları ile temasların asla gerçekleşmediğine ve bu konuda kanıtlarının olmadığının altını çizmesi. Devlet politikası gereği mi, yoksa gerçekten bir şey bilmediğinden mi anlamadım ama Sagan bu konuda nedense bana samimi gelmedi.

Kitap bilimsel anlamda bilgi edinmek isteyen, uzaya meraklı olan, bilim tarihine meraklı olan herkes tarafından okunması gereken başarılı bir kitap. Yazım tarihi göz önüne alınınca teknolojinin kısa sürelerde ne aşamalar kaydettiğini de görebilirsiniz.

Editör Puanı

Kapak Tasarım - 7.5
Yazım Dili - 8.9
Karakterler - 9
Mantık - 8.1
Belgelendirme - 8.3
Tarafsızlık - Objektiflik - 6.1

8

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir