Eğitim Hayatım

 İLK OKUL

İlk okul yıllarımı, yaşadığım semt olan İstanbul Bağcılar Yeni Mahallede geçirdim. O zamanlar gelişmekte olan bir semt olmasından dolayı burada farklı okullarda okudum. Adrese dayalı okul yerleştirmeleri olduğundan dolayı, sırası ile aşağıdaki okullarda okudum.


Doktor Cemil ve Fevziye Özkaya İlkokulu (1-3)


Arif Nihat Asya (4-5)


İstiklal İlköğretim Okulu (6-8)

Bahçelievler
Ticaret Meslek Lisesi

Bahçelievler
Ticaret Meslek Lisesi

İlkokul yıllarından sonra lise seçimine gelince rehbersiz olmanın sıkıntısını yaşadım. Herhangi üniversite hedefim olmadığı ve böyle bir vizyonun tarafıma öğretilmemesi nedeni ile semtimizde bulunan okullara gitmedim. Semtimizdeki okulları babam beğenmiyordu. Benim semtten arkadaşlarım ile okursam serseri falan olacağımı düşünüyordu. Bundan dolayı başka bir semte gitmemi ve mümkünse lise bitimden sonra iş bulabileceğim bir mesleğe yönelmemi istedi. Bende rehbersiz, cahil ve acele Bahçelievler Ticaret Meslek Lisesi’ne kayıt yaptırdım. Muhasebe alanında mesleki eğitim aldığım bu liseden 5 üzerinden 3,88 gibi bir ortalama ile mezun oldum. Yan tarafta resmini gördüğünüz lisem ile buluşma hikayem bu şekilde oldu. Staj ve sonraki küçük iş deneyimlerimde hiç sıkıntı yaşamadım ama hiç sevemedim bu mesleği
(Not: Sonradan adı Şehit Osman Yıldız Ticaret Meslek Lisesi olmuş)

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi – Ziraat Fakültesi – Tarım Teknolojisi

Bu seçim benim için tamamen kendini kanıtlama seçimiydi. Meslek lisesi mezunu olup, mühendislik fakültesi kazanmak için kendimi nasıl motive ettiğimi bilmiyordum. Ama üniversite macerası gelip de kapıya dayanınca içimden bir yaratık çıktı sanki. Nedense daha önceleri hiç aklımda olmayan bir şekilde bu alana kanalize oldum. Ama hayatımda hep bana sıkıntı yaşatan rehberliğim, bu konuda da beni yanıltmayı başardı. KSU Ziraat fakültesi elbette kötü bir okul değil di. Ama asla bana hitap eden bir meslek seçimi yapmamıştım. Başarısız oldum ilk zamanlar. Kendimle ve okulumla çatıştım. Şehirle çatıştım. Tabii ki ceremesini de ben çektim. Yaptığım hatanın farkına varınca bir gayret asıldım derslere ve 4  üzerinden 2,5 ortalama ile okulu bitirdim. Asistan olarak kalmama yetiyordu puanım. Ama hiç aklıma gelmedi asistan olmak. Bu kararımdan hiç de pişman olmadım. Sonrasında uzun bir işsizlik evresi, hayal kırıklıkları ve son karar. 

İş Hayatı Eğitimleri

ISO 9001
Kalite Yönetim Sistemleri
İç Tetkikçi

İşsizlik süresinden sonra traktör yan sanayisinde üretim yapan bir fabrikada işe başladım. Kalite kontrol görevlisi olarak başladığım işe, belirli bir süre sonra eğitim alarak kalite güvence müdürü olarak devam ettim. Bu eğitim ise TCS danışmanlık tarafından düzenlenen ISO 9001 iç denetim uzmanı sertifika programı idi. Bostancı Otel’de katıldığım eğitim sonunda sınav ile ISO 9001 İç Tetkik Uzmanı sertifikasına sahip oldum.

İşkur – TEKSİAD Sosyal
Medya Uzmanlığı

Onca yıllık okul hayatıma rağmen 28 yaşında aldığım bir karar ve mevcut şartlar yüzünden bu eğitime katıldım. Eğitim kapsamında aldığım dersler neticesinde 6 sonra sınav ile belgemi aldım. Bu meslek benim hayata yeniden başlamam ve kendimi daha rahat anlatabileceğim bir iş dalında çalışmam için bana açılan bir kapı oldu. Meslekte biraz zaman geçirince kursun kurgusunun pek sağlıklı olmadığını anlıyorum. Ama şikayetçi değilim. Orada öğrendiğim gerekli ve gereksiz şeyler sayesinde bugün bu meslekten ekmek yiyorum. Hayatımda verdiğim en riskli ama en cesur kararlardan biriydi. 

İşletmeler İçin
Mobil Dijital Pazarlama

Eğitim kapsamında 2 gün boyunca KOSGEB Kağıthane binasında işletmelerin mevcut pazarlamada mobil haldeki müşterilere nasıl ulaşılacağına dair anlatımlar ve uygulamalar yaptık. Demo projeler geliştirerek bunların sunumu gerçekleştirdik. Eğitim sonunda katılım sertifikalarımızı aldık.

Dijital Pazarlama Hakkında Bilinmeyenler

USMED tarafından İTÜ de düzenlenen konferansa katıldım. Konferansa katıldığım zamanlarda sosyal medya uzmanlığı yeni yeni duyulan bir meslekti. Mesleğin tanımı, meslek mensuplarının neler yaptığı ve sektörel olarak nasıl refleksler geliştirebileceği bir sempozyum oldu. Sosyal medya fenomenlerinin katılımı oldu. O zamanlar Youtube ve İnstagram bu kadar baskın olmadığı için fenomen kelimesinin karşılı Twitter hesapları idi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir