Güncel MevzularMuhabbet

Aquaman Filmi ve Atlantis

Kayıp şehir Atlantis Efsanesi

Hafta sonu canım sıkıldığından bir şeyler izlemeliyim derken aklıma geldi Aquaman filmi. Fantastik olan bütün filmleri izleme hevesim nedeni ile de filme dalış gerçekleştirdim. Film klasik bir Dünya’yı kurtaran adam filmi aslında. Güzel yanı, karada değil de denizde geçmesi.

Filmin başlarında ilk olarak kendisini anlatan kahramanımızın hikayesini dinliyoruz. Sonrasında ise biz yeryüzü insanları ile deniz uygarlıklarının çatışması söz konusu. Deniz uygarlıkları bizden nefret eden uygarlıkların oluşturduğu bir birlik. Bizlerin denizleri kirlettiği ve onların yaşam haklarına saygı duymadığımızı anlatan bir kurgu var. Deniz uygarlıkları bizlere savaş açmak ve bizi dize getirmek istiyor.

Aquaman

Balık Adam Aquaman

Kahramanımız ise normal insan bir babadan ve deniz insanı olan soylu bir kraliçeden Dünya’ya geliyor. Bundan dolayı her iki ırka mensup tek canlı olarak yaşıyor. Ayrıca annesinden gelen bir hak ile deniz krallıklarının yasal varisi sayılıyor. Hikaye detayları hakkında spoiler vermek istemiyorum.

Film bol aksiyonlu, zengin görsel efektli bir film. Yalnız bir çok ani patlama sahnesinde sanki video işçiliği biraz yavan kalmış. Ama izlemek noktasında izlenebilir bir film.

Ana karakter olan Aquaman’i Jason Momoa oynuyor. Diğer baş rol oyuncuları ise Prenses Mera’yı oynayan Amber Heard, King Orm’u oynayan Patrick Wilson ve Atlanna’yı oynayan Nicole Kidman. Canım Nicole ablamın mimikler baya ölmüş ama. Muhtemelen estetik anlamda geçirdiği operasyonların etkisi.

Kraliçe
Aquaman – Kraliçe Atlanna
Prenses
Aquaman – Prenses Mera

Atlantis Kıtası Efsanesi

Filmi bir kenara bırakırsak eğer asıl ilgimi çeken Atlantis. Bu kimi için kayıp bir kıta iken, kimisi için de kayıp bir şehir.Bu konuda onlarca rivayet var. Hatta dünya üzerinde Atlantis’in yeri hakkında onlarca söylence var. Tabii bunun sadece bir efsane olduğunu da söyleyenler var.

Benim şahsi fikrimce insanoğlu eskiden bugüne kayıp bir halkaya sahip. Yani eski yapıları ve teknolojileri bulan, uygulayan ve geliştiren bir yaşam dönemi gezegenimizde vardı. Arada ne olduğuna dair bir çok söylenti olmasına rağmen ben insanoğlunun tufandan sonra bir çok şeyi yitirdiği düşüncesindeyim.Yani tufan gelişmiş bütün medeniyetleri yok etti.

Filmde Atlantis’in hikayesi de aynı şekilde anlatılıyor zaten. Bütün uygarlıklardan üstün ve teknolojinin zirvesinde olan bir uygarlık iken, hırslarına yenilip lanetlenmiş ve yeryüzünden derin sulara gömülmüşlerdir diyor.

Benim şahsi kanaatim gereğince film bizimle paylaşılmak istenenlere üstü kapalı bir göndermede bulunuyor. Yani aslında bu kentin bulunduğu ve hakkındaki bütün bilgilerin edinildiği kanaatindeyim. Ama zaman ile insanoğluna bu konuda bilgiler verilecek ve bu bilgiler yeni bir dünya düzeni yaratacak.

Aşağıda Dünya üzerinde Atlantis’in var olduğu varsayılan yerlerin bir haritasını bulabilirsiniz.

Atlantis'in tahmini yerleri

Film Değerlendirme

Senaryo - 7.7
Karakterler - 9.5
Görsel Efektler - 9.4
Oyunculuk - 8.3
Mantık - 9.1

8.8

10 Üzerinden

Değerlendirme tamamen kişisel film zevkime göre yapılmıştır.

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close