Güncel MevzularMuhabbet

8 Mart Tam Olarak Nedir ?

Kapitalistlerin kadınlara armağanı değil, hak olarak kazandıkları bir gün.

Bütün Dünya’da 8 Mart günü kutlanan Dünya Kadınlar Günü tam olarak nedir. Bunu bilmeden kutladığınız şeyin aslında bir yas töreni olduğunu anlayamazsınız.

Olaylar 1857 yılında geçmektedir. ABD New York’ta dokuma işçileri, uzun çalışma saatleri, düşük ücretler ve kötü çalışma koşulları nedeni ile greve gitme kararı alır. 40,000 dokuma işçisinin katıldığı bu grevde, fabrika içinde çıkan yangın sonucu 129 kadın yanarak can verir. Cenazeye 10,000 kişi katılır. Katılanlar arasında yer alan Alman Sosyal Demokrat parti mensubu Clara Zetkin, bu günün kadınların mücadele günü olarak ilan edilmesini ister. 1910 yılında yapılan İkinci Enternasyonel’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansında, Clara Zetkin tarafından bu günün kutlanmasına dair öneri sunulur. İlk olarak 19 Mart  1911’de İsviçre ve Almanya’da kutlanır. 1921’de 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında gün 8 Mart olarak belirlenir. ABD’de 1960 yılından itibaren, BM’de ise 66 yıl sonra kabule edilir. Ülkemizde ise 1921 yılından itibaren kutlanmaya devam ediyor.

8 Mart Kadınlar Günü Gösterileri – 1

8 Mart Kadınlar İçin Ne Anlama Gelmeli

Kapitalist sistem diğer bir çok gün gibi bu gününde içini boşaltarak, anlamından ve içeriğinden yoksun kitleler yaratmayı başardı. 8 Mart aslında toplumda kadının yerini ve gücünü simgeleyen bir gündür. 365 gün içerisinde sadece bir gün değildir tabii ki. Ama simgesel anlamı 8 Mart günü coşku ile vurgulanmalıdır.

Bizde ise genellikle çiçekçilerin ve takıcıların ürün satmak için özel bir gün kıyafeti giydirdikleri bir gündür. Aslına sadık kalınır ise eğer, bugün kadınlara hediye almak veya onları güzel bir yemeğe çıkarmak değil, onlara var oldukları ve kendimize eşit olarak gördüğümüzü anlatmamız gereken bir gün.

8 Mart Kadınlar Günü Gösterileri – 2

Erkek egemen toplumda, kadınların görevleri bellidir. Bizim gibi Orta Doğu toplumlarında ise kadın çok daha geri planda olması gereken, “Saçı uzun, Aklı Kısa” kesimdir. Bu tamamen erkeklerin oluşturduğu Dünya’nın aldatmacasıdır. Kadın üretebilir, can verebilir ve tedavi edebilir.

Erkeklerin cinsel köleleri olmak görevini üstlenen coğrafyamın kadınları, kendileri olmadan aslında bir hiç olacak erkeklerin kölesi olmuştur.

Kadınlar hemen hemen her yerde, her alanda ve her koşulda bir erkek kadar başarılıdır. Bu gerçeği siz kadınların anlaması gerekmektedir. Siz kadınlar kendinize değer vermez ve geri planda olmayı doğal karşılarsanız, erkeklerin sizden faydalanmasını asla engelleyemezsiniz.

8 Mart Kadınlar Günü Gösterileri – 3

Kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü hak olarak görmeleri gerekmektedir. Bu gün erkek toplumunun size armağan ettiği bir gün değil, sizin savaşarak kazandığınız bir gündür. Kendi kıymetinizi kendiniz bilmezseniz, sizin yarı yaratıcılığınızda bile olmayan erkeklerin kölesi olursunuz.

8 Mart Kadınlar Günü Gösterileri – 4

Etiketler
Daha fazla göster

Benzer Bloglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu da ilginizi çekebilir

Close